Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Motyle dzienne (yamady macrofoto)
Modraszek korydon (Polyommatus coridon)


Korydon, jak na modraszka przystało, nie jest zbyt dużym motylem. Rozpiętość jego skrzydeł sięga bowiem 3,7 cm.
152
   
 Z ciekawostek, gąsienice Korydona to nocne marki. W ciągu dnia natomiast, mogą się chować gdzieś na samym dole rośliny, przy podstawie łodygi, bądź obok niej pod ziarenkami piasku lub kamykami. Zapewne zachowanie takie podyktowane jest przez względy bezpieczeństwa. Co wtedy gdy nawet to może nie wystarczać? Ano można  skorzystać z towarzystwa innych owadów, które potrafią zadbać o ochronę. Konkretnie mrówek. Gąsienice wielu modraszków, w tym Korydona, wWydzielają więc kropelki słodkiej wydzieliny, by zwabić do siebie mrówki. a te zbierają się przy gąsienicy, i przy okazji, chronią ją przed niebezpiecznymi pluskwiakami czy błonkówkami.
153
   
Podobnie postępuje poczwarka "płacąc" za ochronę. Mrówki potrafią nawet zagrzebać poczwarkę w piasku byle nie wypatrzyły jej drapieżne owady.
Gdy przychodzi czas przeobrażenia się w dorosłego motyla poczwarka znów woła mrówki o pomoc. Na spodzie poczwarki, między segmentami, znajdują się mikroskopijne ząbki. Pocierając nimi o siebie, wydaje nieco skrzypiące dźwięki, które zdają się wabić mrówki, choć nie wykluczone, że w grę wchodzą również jakieś feromony. Mrówki zdają się być tak oczarowane „śpiewem” poczwarki, że gromadzą się wokół niej i przy okazji znów zostają wykorzystane do ochrony. Tym razem jednak nie dostają w zamian niczego słodkiego, ale zdają się tym w ogóle nie przejmować. Nie wściekają się i nie atakują poczwarki, ani motyla, który się z niej wydostanie. Grzecznie pozwalają mu wspiąć się na jakąś roślinę czy pieniek, by wyprostował i osuszył skrzydła, a na końcu rzecz jasna odleciał.
154
   
Odpowiedz
Ciekawe obyczaje opisujesz. A i zdjęcia przyjemne.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości