Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy kolejność czynności obróbki ma znaczenie?
#1
Podpowiedzcie proszę jak sobie radzicie z kolejnością czynności przy obróbce zdjęć, czy też nie ma to jednak znaczenia. Na przykład korekta balansu bieli powinna być neutralna względem innych czynności, a może nie?


Domyślnie mam w programie, z którego korzystam (Capture One ver. 8) ustawione pewne automatyczne działania (np. Sharpening/wyostrzanie), ale wydaje mi się, że tę czynność i tak trzeba powtórzyć przy zmianie kadrowania.  Widzę też w okienku export opcję 'EXPORT RECIPE', w niej m.in. ADJUSTMENTS (disable sharpening, ignore crop).

Podobny dylemat miałem już kiedyś przy zagadnieniu wpływu obróbki na zdjęcie w zależności od późniejszego skalowania. Nawet chyba widziałem gdzieś przykłady zmiany zdjęcia np. w ostrzeniu na zdjęciu np. 2000px i zmniejszeniu do np. 800px vs. zmniejszenie z 2000px na 800x i dopiero wtedy ostrzenie.
Odpowiedz
#2
Jedno co podpowiem. Wszelkie zmiany typu prostowanie, klonowanie i inne związane z wielkością obrazka powinny być wykonane na obrazku w pełnej rozdzielczości. Wtedy najmniej stracimy przy przeskalowaniu do wielkości która nam jest potrzebna.
W moich wątkach można offtopować. Nawet trzeba Uśmiech
Borówka jest czarna a jagoda jest czerwona.
Odpowiedz
#3
Dodam, że na plikach JPG nie wskazane jest skalowanie, wyostrzanie itp... 
Plik powinien być pełnej rozdzielczości i TIF...
Oczywiście tyczy to obróbki do druku, gdzie jakość zdjęć jest wymagana bardzo wysoka.
Zawsze można później zmniejszyć (pogorszyć jakość) wyostrzyć i wstawić sobie do internetu...
Coś wymyślę... jeszcze nic nie wymyśliłem a już mnie popierają... Duży uśmiech Tak trzymać. Prawda zwycięży.. I prawda jest jedna... Nasza!
Odpowiedz
#4
Careme 
Napisz, czy chodzi ci o obróbkę RAW czy jpeg. W przypadku RAW nie ma to żadnego znaczenia. Ostatecznie obrobiony na gotowo plik jest eksportowany do jpeg w wybranej rozdzielczości. Obróbka robiona na plikach RAW nie powoduje zmiany samego pliku.
W przypadku plików skompresowanych jak jpeg każdy zapis powoduje ponowne skompresowanie pliku i obniżenie jego jakości.

W przypadku obróbki ja zawsze pierwsze co robię, to kadruję, prostuję, poprawiam dystorsję - czyli wszystkie zmiany związane z geometrią. Potem korekcja winiety, aberracji chromatycznych i dalej już kolejne kroki obróbki. Na końcu detale - odszumianie, wyostrzanie itp. Potem eksport do jpeg.

Zawsze najpierw zmiana rozdzielczości. Wyostrzanie powinno być ostatnią czynnością przez zapisem zdjęcia do gotowego pliku.
Odpowiedz
#5
(2017-03-09, 14:35)szafir51 napisał(a): Careme 
Napisz, czy chodzi ci o obróbkę RAW czy jpeg. [...]
Chodziło mi o RAW.
Pytałem o kolejność chociażby związaną z tym wyostrzaniem, które jak domniemywam jest ustawione jako domyślna procedura/recepta (czy jak to się tam nazywa) i jest wykonywana zatem na pliku wejściowym. Po dokonanych zmianach kadrowaniu itp., dopiero teraz wydaje mi że powinno być zastosowanie wyostrzania. Muszę doszkolić się w tym temacie, ponieważ w sposób losowy dokonuję rodzajów zmian.
Odpowiedz
#6
Bezwzględnie pierwsze robimy odszumianie !, potem dopiero dalsza obróbka. Wyostrzanie najlepiej na końcu. Osobiście najpierw koryguję światła, cienie, kolory potem dopiero kontrast, clarity etc. (często dopiero na pomniejszonym zdjęciu) a wyostrzenie jest ostatnia operacją.

W LR pierwszą operacja jaką robię jest wyłączenie domyślnego wyostrzania Uśmiech
Odpowiedz
#7
(2017-03-09, 18:35)Careme napisał(a): domyślna procedura/recepta (czy jak to się tam nazywa)

Znalazłem: workflow.
Odpowiedz
#8
(2017-03-09, 19:25)Careme napisał(a): Znalazłem: workflow.

Tylko wez pod uwage ze bedzie on inny do kazdego zdjecia.Obrabiasz w zaleznosci co jest tematem i na jaki nosnik temat jest przygotowywany.Rozne kadry i na nich zawarte tematy roznie sie odszumia,wyostrza, iluminuje jak rowniez rodzaj i sila wyostzrzania jest rozna w zaleznosci na czym i do czego bedzie dany kadr.W prostej regulce tego po prostu nie da rady ujac.
Odszumianie to nie tylko kliknicie w buton w programie.Jak rowniez wyostrzanie to nie klikniecie w napis "wyostrz zdjecie" Jedno i drugie to dosc skomplikowany proces.O iluminacji i jej akcentowaniu w kadrze nie wspomne.
Jednak skoro znalazles to trzymaj "gralla" Oczko
Odpowiedz
#9
(2017-03-09, 22:08)mirek54 napisał(a): ...Jednak skoro znalazles to trzymaj "gralla" Oczko

Tu chyba chodziło nie o rozwiązanie ale nazewnictwo, czyli workflow....

mirek54 jak możesz napisz czy są poszczególne kroki/zasady dla różnych wariantów np:
Druk i www bo te są chyba najbardziej powszechne.

Też myślałem że są one bez różnicy, zawsze jednak odszumianie i ostrzenie miałem na końcu procesu, nie wiem czy dobrze...
Odpowiedz
#10
(2017-03-09, 22:20)nipo80 napisał(a): ...
Też myślałem że są one bez różnicy, zawsze jednak odszumianie i ostrzenie miałem na końcu procesu, nie wiem czy dobrze...

źle Uśmiech , odszumianie na samym początku, chyba, że chcesz ziarno szumu na focie Uśmiech
Potem to już jam Mirek pisze zależy... ścisłych reguł nie ma...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości